1Bulgaristan üniversite okumak için lise veya meslek lisesi mezunu olmak yeterli olmaktadır. Bulgaristan üniversite taban puanları yoktur. Bulgaristan üniversite ÖSS şartı aramamaktadır.

Bulgaristan üniversite YÖK Denklik vardır. Diplomalar Avrupa Birliği ülkelerinde de geçerlidir. Bulgaristan üniversite mezunları tıp, eczacılık, diş hekimliği bölümleri YÖK Seviye 2 sınavına girmektedirler.

Bulgaristan üniversite bölümleri İngilizce, Almanca,  Fransızca ve Bulgarcadır. IELTS 6,5 veya TOEFL 213 gibi İngilizce uluslar arası yeterlik belgesi olan öğrenciler Bulgaristan üniversite bölümleri 1.sınıfa doğrudan başlayabilirler.

Bulgaristan üniversite eğitimi tıp bölümlerinde 6 yıldır. Bulgaristan üniversite eğitimi mühendislik, ekonomi bölümlerinde 4 yıldır. Bulgaristan üniversite eğitimi öncesinde Bulgarca, İngilizce hazırlık sınıfı vardır. Öğrenciler Bulgaristan üniversite hazırlık okulu 1 yıl dil eğitimi yanında lisans derslerinin bazılarını da alırlar.

Bulgaristan Üniversite Başvuru ve Kayıt Belgeleri

Bulgaristan üniversite başvuruları haziran ayında başlamaktadır. Bu ayda başvuru yapanlar eylül ayında üniversitelerine kesin kayıtlarını yaptırmış olurlar. Bulgaristan üniversite kayıt tarihleri kasım ayı ortalarına kadar devam etmektedir.

1.Diploma; Lise veya Meslek Lisesi diplomanın aslı, noter onaylı fotokopisi veya mezuniyet belgesi.
2.Transkript; Lise veya Meslek Lisesi 1,2,3,4 sınıf notlarını gösteren not çizelgesi belgesi.
3.Taahhütname; Anne veya babası tarafından, öğrencinin Bulgaristan üniversite eğitim süresince masraflarını karşılayacağına ilişkin noter onaylı taahhütname.
4.Öğrenim Görme Hakkı Belgesi; Mezun olduğunuz lise veya meslek lisesinden alınacak olan Türkiye’deki Üniversitelerde okumaya hakkınız olduğuna dair yazı.
5. Pasaport; En az 2 yıl geçerli olmalıdır.
6. 6 adet biyometrik fotograf
7. Sağlık Raporu; Son bir ay içerisinde özel hastanelerden veya sağlık ocaklarından alınmış olması gerekir. “Fiziki ve ruh sağlığı açıdan herhangi bir yüksek öğretim kurumunda eğitim görmesi tıbben uygundur.” yazılması gerekir. 

Tüm belgelerin Valilik veya kaymakamlık’ta  apostil yapılması gerekir.

Bulgaristanda Beslenme Giderleri, Bulgaristanda Yurtlar, Evler, Bulgaristanda Ulaşım

Bulgaristanda beslenme giderleri 200-250 € arasındadır.  Bulgaristan üniversite öğrencileri gıda malzemelerini süper marketlerden almaktadır. Bulgaristanda yurtlar yakınlarında büyük marketler bulunmaktadır.

Bulgaristan üniversite kampüs yurtları bulunmaktadır. Bulgaristanda Yurt fiyatları 60-150 € arasındadır. Öğrenciler 2-3 arkadaş ile birlikte Bulgaristanda ev kiralayabilirler. Bulgaristanda ev kiraları üniversiteye ve şehir merkezine yakınlığına ve oda sayılarına göre 200-300 € arasında değişmektedir.

Bulgaristanda öğrenciler ulaşım için aylık abone kartı kullanmaktadır. Bulgaristanda ulaşım otobüs, dolmuş ve metro ile yapılmaktadır. Yurtlar- Üniversiteler arasında ulaşım sorunu yoktur.

Bulgaristan Üniversite Fiyatları 

Bulgaristan üniversite fiyatları bölümlerine, İngilizce veya Bulgarca dillerine göre değişiklik göstermektedir. Bulgaristan üniversite fiyatları hazırlık okulunda Bulgarca 2500-3700 €’dur. Bulgaristan üniversite fiyatları lisans bölümlerinde 2500-8000 €’dur.  Bulgaristan üniversite ücretleri İngilizce hazırlık okulu tıp, diş hekimliği, eczacılık bölümlerinde 4500-4800 € arasındadır. Bulgaristan üniversite ücretleri tıp İngilizce 7000-8000 €’dur.

BULGARİSTAN ÜNİVERSİTELERİ

SOFYA ÜNİVERSİTELERİ

Sofya Teknik Üniversitesi
Sofya Tıp Üniversitesi
Sofya Mimarlık ve İnşaat ve Üniversitesi
Sofya Uluslararası Ekonomi Üniversitesi
Sofya Kliment Ohridski Üniversitesi
Sofya Ormancılık Teknik Üniversitesi
Sofya Maden ve Jeoloji Üniversitesi
Sofya Yeni Bulgaristan Üniversitesi
Sofya Sanat Akademisi
Sofya Spor Akademisi
Sofya Kimya Teknolojileri ve Metalürji Üniversitesi

PLOVDİV ÜNİVERSİTELERİ

Plovdiv Teknik Üniversitesi
Plovdiv Tıp Üniversitesi
Plovdiv Paissi Hilandarski Üniversitesi
Plovdiv Ziraat ve Tarım Üniversitesi
Plovdiv Müzik ve Dans Akademisi
Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi
Plovdiv Ekonomi ve Yönetim Koleji
Plovdiv Avrupa Koleji

VARNA ÜNİVERSİTELERİ

Varna Tıp Üniversitesi
Varna Teknik Üniversitesi
Varna Ekonomi Üniversitesi
Varna Çernorizets Hrabır Serbest Üniversitesi

PLEVEN ÜNİVERSİTELERİ

Pleven Tıp Üniversitesi

ŞUMEN ÜNİVERSİTELERİ

Şumen Ep. Konstantin Preslavski Üniversitesi

BURGAZ ÜNİVERSİTELERİ

Burgaz Serbest Üniversitesi
Burgaz  Prof. Assen Zlatrov Üniversitesi

RUSE ÜNİVERSİTELERİ

Ruse Angel Kincev Üniversitesi

STARA ZAGORA ÜNİVERSİTELERİ

Stara Zagora Trakya Üniversitesi