1Gıda ve İçecek Sanayi Yüksek Enstitüsü (HIFFI), 1953 yılında kurulmuştur. Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi modern yöntem ve öğretim ve araştırmaları ile Bulgaristan’ın gıda biliminde en iyi üniversitesidir. Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi lisans, yüksek lisans ve doktora programları bulunmaktadır.

Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi gıda bilimi ve teknolojisi, turizm, biyoteknoloji, ekonomi, bilgisayar ve bilgi teknolojisi alanında uzman bir üniversitedir.

Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi bölümleri için ÖSS sınav şartı aranmamaktadır. Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi bölümleri okumak için lise diploması yeterlidir. Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi taban puanları yoktur. Lise, meslek lisesi mezunları Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi bölümlerinde eğitim alabilmektedir. Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi ücretleri İngilizce ve Bulgarca dillerinde farklıdır.

Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi bölümleri Bulgarca ve İngilizcedir. Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi Turizm İngilizce verilmektedir. Fermantasyonlu ürünler teknolojisi bölümündeki dersler Fransızca olarak verilmektedir.

Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi YÖK denklik bulunmaktadır.

Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi öğrencileri Bulgarca ve İngilizce 2 dönem hazırlık eğitimi alırlar. Başarılı öğrenciler Bulgaristan Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından onaylanmış dil sertifikası alırlar. Bu sertifika ile kesin kayıtlarını yaptırırlar.

Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi Bölümleri

Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi Bulgarca Bölümleri

İnorganik ve Fizikokimya
Analitik Kimya
Organik Kimya ve Mikrobiyoloji
Biyokimya ve Moleküler Biyoloji
Şarap ve Bira Teknolojisi
Süt ve Süt Ürünleri Teknolojisi
Konserve ve Soğutma
Et ve Balık Teknoloji
Hububat, Ekmek ve Şekerleme Ürünleri Teknolojisi
Biyoteknoloji
Tütün, Şeker, Bitkisel ve Esansiyel Yağların Teknoloji
Teknik  ( Mekanik ve Makine, Süreçler ve ekipmanları, Endüstriyel Isı, Elektrik ve Elektronik, Gıda Makineleri, Otomasyon, Bilgi ve Kontrol Sistemleri, Bilgisayar)

Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi İngilizce Bölümleri

Turizm

Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi Yurt İmkanları

Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi yabancı öğrencilerine 10-15 dakika yürüme mesafesindeki yurtlarda konaklama sunmaktadır. Mutfağı ortaklaşa kullanılan banyolu iki kişilik odalar yaklaşık 50 Euro’dur.

Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi Fiyatları

Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi Fiyatları; 2.500 €  (Bulgarca Hazırlık)
Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi Fiyatları; 3000 €  (İngilizce Hazırlık)
Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi Fiyatları; 2.500 €  (Bulgarca Lisans, Yüksek Lisans)
Plovdiv Gıda Teknolojileri Üniversitesi Fiyatları; 3000 €  (İngilizce Lisans, Yüksek Lisans)

2