1

Plovdiv Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak 1945 yılında kurulmuştur.  1972 yılında Plovdiv Tıp Akademisi adını almıştır. 1974 Diş Hekimliği Fakültesi kurulmuştur.  1997 tarihinde Plovdiv Tıp Üniversitesi olmuştur.

Plovdiv Tıp Üniversitesi taban puanları yoktur. Plovdiv Tıp Üniversitesi bölümleri için ÖSS sınav şartı aranmamaktadır. Plovdiv Tıp Üniversitesi bölümlerinde giriş şartları kimya ve biyoloji derslerinin ortalamalarının 3 olması gerekir. Plovdiv Tıp Üniversitesi ücretleri İngilizce bölümlerinde daha yüksektir.

Plovdiv Tıp Üniversitesi YÖK Denklik bulunmaktadır. Plovdiv Üniversitesi 136 profesör ve doçent ve 498 akademik perseneli ile hizmet vermektedir.

Plovdiv Tıp Üniversitesi İngilizce hazırlık yoktur. İngilizcesi yetersiz öğrenciler Sofya Üniversiteleri İngilizce hazırlık okullarına devam edebilirler. İngilizce dil sertifikası ile Plovdiv Tıp Üniversitesi’ne kesin kayıtlarını yaptırabilirler. Plovdiv Tıp Üniversitesi öğrencileri Bulgarca 2 dönem hazırlık eğitimi alırlar. Başarılı öğrenciler Bulgaristan Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından onaylanmış dil sertifikası alırlar. Bu sertifika ile kesin kayıtlarını yaptırırlar.

Plovdiv Tıp Üniversitesi bölümleri öğrencileri bir yıl okuduktan sonra ERASMUS/SOKRATES programlarıyla Avrupa`nın herhangi bir ülkesinde iki döneme kadar tıp eğitimi alabilirler.

Plovdiv Tıp Üniversitesi Fakülteleri

Tıp Fakültesi
Diş Hekimliği Fakültesi
Eczacılık Fakültesi
Halk Sağlığı Fakültesi
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi
Tıp Koleji

Plovdiv Tıp Üniversitesi Bölümleri

Plovdiv Tıp Üniversitesi Bulgarca Bölümleri

Tıp
Diş Hekimliği
Eczacılık
Fizyoterapist
Yardımcı Eczacılık
Ebelik
Hemşirelik
Laborantlık
Sağlık Yönetimi
Röntgen Teknisyenliği
Diş Teknisyenliği

Plovdiv Tıp Üniversitesi İngilizce Bölümleri

Tıp
Diş Hekimliği
Sağlık Yönetimi

Plovdiv Tıp Üniversitesi Fiyatları

Plovdiv Tıp Üniversitesi Fiyatları; 2.500 €  (Bulgarca Hazırlık)
Plovdiv Tıp Üniversitesi Fiyatları; 3.200 €  (Bulgarca Yüksek Lisans)
İngilizce Hazırlık Yoktur.

2Plovdiv Tıp Üniversitesi Yurt İmkanları

3

Plovdiv Tıp Üniversitesi Öğrenci yurtlarında konaklama ücreti aylık 50-100 €’dur.