1

Sofya St. Kliment Ohridski Üniversitesi 1888 yılında kurulmuştur. Sofya St. Kliment Ohridski Üniversitesi en iyi Avrupa üniversiteleri arasındadır.

Sofya St. Kliment Ohridski Üniversitesi Bulgaristan’ın en büyük ve en saygın üniversitesidir. Sofya St. Kliment Ohridski Üniversitesi lisans, yüksek lisans ve doktora programları bulunmaktadır.

Sofya St. Kliment Ohridski Üniversitesi ÖSS sınav şartı aramamaktadır. Sofya St. Kliment Ohridski Üniversitesi bölümlerinde okumak için Lise diploması yeterli olmaktadır. Sofya St. Kliment Ohridski Üniversitesi taban puanları yoktur. Lise, meslek lisesi mezunları Sofya St. Kliment Ohridski Üniversitesi bölümlerinde eğitim alınabilir. Sofya St. Kliment Ohridski Üniversitesi hukuk ve psikoloji Bulgarcadır.

Sofya St. Kliment Ohridski Üniversitesi bölümleri Bulgarca ve İngilizcedir. Sofya St. Kliment Ohridski Üniversitesi ücretleri İngilizce bölümlerinde biraz yüksektir.

Sofya St. Kliment Ohridski Üniversitesi YÖK denklik vardır.

Sofya St. Kliment Ohridski Üniversitesi öğrencileri Bulgarca ve İngilizce dillerinde 2 dönem hazırlık eğitimi alırlar. Sofya St. Kliment Ohridski Üniversitesi Bulgarca ve İngilizce dillerinde lisans, yüksek lisans eğitim verilmektedir.

Başarılı öğrenciler Bulgaristan Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından onaylanmış dil sertifikası alırlar. Bu sertifika ile istedikleri Bulgaristan Üniversitelerine kesin kayıtlarını yaptırırlar.

SOFYA ST. KLİMENT OHRIDSKI ÜNİVERSİTESİ BÖLÜMLERİ

Sofya St. Kliment Ohridski Üniversitesi Bulgarca Bölümleri

Tıp
Hukuk
Bilgisayar Bilimleri
Matematik
Matematik ve Bilgisayar Bilimleri
Ekonomi
İktisat
Uluslararası İlişkiler
Avrupa Filolojisi
Psikoloji
Sosyoloji
Felsefe
Kimya
Fizik
Fizik Mühendisliği
Fizik ve Matematik
Biyoloji
Moleküler Biyoloji
Biyo teknoloji
Okul Öncesi Eğitim
Sosyal Pedagoji
Coğrafya
Turizm
Politika Bilimleri
Kültürel Filoloji
Kamu Yönetimi
Gazetecilik
Kitle Haberleşme
Yayıncılık
Halkla İlişkiler
Tarih
Coğrafya
Arkeoloji
Müzik Eğitimi
Nükleer Teknoloji
Jeoloji
Uygulamalı Dil Bilimi
Kütüphane ve Bilgi Bilimleri
Ekoloji ve Çevre Koruma

Bulgar Filolojisi, İspanyol Filolojisi, Portekiz Filolojisi, Macar Filolojisi, Slav Filolojisi, Rus Filolojisi, Balkan Filolojisi, Türk Filolojisi, Arap Filolojisi, Hint Filolojisi, İran Filolojisi, Japon Filolojisi, Kore Filolojisi, Ermeni Filolojisi İtalyan Filolojisi, Roman Filolojisi, Alman Filolojisi, Klasik Filoloji, Modern Yunan Filolojisi, Fransız Filolojisi, İskandinav Filolojisi,

Sofya St. Kliment Ohridski Üniversitesi İngilizce Bölümleri

İngiliz Dili ve Edebiyatı
 Avrupa Birliği İlişkileri 

Sofya St. Kliment Ohridski Üniversitesi Yurt İmkanları

Sofya St. Kliment Ohridski Üniversitesi yabancı öğrencilerine Studentski Grad’daki öğrenci yurtlarında konaklama sunmaktadır. Mutfağı ortaklaşa kullanılan banyolu iki kişilik odalar yaklaşık 50 Euro’dur. Yabancı öğrenciler internet bağlantısı bulunan aylık 150 €  daha kaliteli iki kişilik odalarda konaklayabilirler.

Sofya St. Kliment Ohridski Üniversitesi Fiyatları

Sofya St. Kliment Ohridski Üniversitesi Fiyatları; 3.300 €  (Bulgarca Hazırlık)
Sofya St. Kliment Ohridski Üniversitesi Fiyatları; 3.300 €  (İngilizce Hazırlık)
Sofya St. Kliment Ohridski Üniversitesi Fiyatları; 3.300 €  (Bulgarca Lisans, Yüksek Lisans)
Sofya St. Kliment Ohridski Üniversitesi Fiyatları; 3.850 €  (İngilizce Lisans, Yüksek Lisans)

2