1

Sofya Ulusal Sanat Akademisi 1896 yılında kurulmuştur. Sofya Ulusal Sanat Akademisi lisans, yüksek lisans ve doktora programları bulunmaktadır.

Sofya Ulusal Sanat Akademisi bölümleri için ÖSS sınav şartı aranmamaktadır. Sofya Sanat Akademisi bölümleri okumak için lise diploması yeterlidir. Sofya Ulusal Sanat Akademisi taban puanları yoktur. Lise, meslek lisesi mezunları Sofya Ulusal Sanat Akademisi bölümlerinde eğitim alabilmektedir. Sofya Ulusal Sanat Akademisi ücretleri tüm bölümlerinde aynıdr.

Sofya Ulusal Sanat Akademisi YÖK denklik bulunmaktadır.

Sofya Ulusal Sanat Akademisi öğrencileri Bulgarca ve İngilizce 2 dönem hazırlık eğitimi alırlar. Başarılı öğrenciler Bulgaristan Eğitim ve Bilim Bakanlığı tarafından onaylanmış dil sertifikası alırlar. Bu sertifika ile kesin kayıtlarını yaptırırlar.

Sofya Ulusal Sanat Akademisi Mimar Sinan, Marmara ve Çanakkale 18 Mart Üniversiteleri ile anlaşmaları vardır. Sofya Sanat Akademisi bölümleri eğitim dili Bulgarcadır.

Sofya Ulusal Sanat Akademisi bölümleri öğrencileri 1 yıl eğitim sonrasında Socrates/Erasmus programları ile İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Portekiz, Hollanda, Fillandiya, Belçika, İrlanda ve Avusturya üniversitelerinde 2 dönem eğitim alabilirler.

Sofya Ulusal Sanat Akademisi Fakülteleri

Güzel Sanatlar Fakültesi
Uygulamalı Sanatlar Fakültesi

Sofya Ulusal Sanat Akademisi Bölümleri

Güzel Sanatlar Fakültesi Bölümleri

Ressamlık
Sanat
Fresk
Heykeltraşlık
Grafikerlik
Kitap ve Matbaa Grafiği

Uygulamalı Sanatlar Fakültesi Bölümleri

Oymacılık
Stenonrafi
Metal
Moda Tasarımı
Seramik
Tekstil
Restorasyon
Endüstriyel Tasarım
Reklam Dizaynı
Porselen ve Cam
Çocuk ve Çevre Dizaynı

Sofya Ulusal Sanat Akademisi Yurt İmkanları

Sofya Ulusal Sanat Akademisi yabancı öğrencilerine Studentski Grad’daki öğrenci yurtlarında konaklama sunmaktadır. Mutfağı ortaklaşa kullanılan banyolu iki kişilik odalar yaklaşık 50 Euro’dur. Yabancı öğrenciler internet bağlantısı bulunan aylık 150 €  daha kaliteli iki kişilik odalarda konaklayabilirler.

Sofya Ulusal Sanat Akademisi Fiyatları

Sofya Ulusal Sanat Akademisi Fiyatları; 2.500 €  (Bulgarca Hazırlık)
Sofya Ulusal Sanat Akademisi Fiyatları; 4.000 €  (Bulgarca Lisans, Yüksek Lisans)

2